Projekt Warstwy Ziemi

Projekt Warstwy Ziemi

Autor: Babysits, 5 min czytania

Edukacyjny i łatwy projekt, który w prosty sposób pomoże Ci pokazać dziecku warstwy Ziemi. Ten geologiczny projekt jest łatwy i przyjemny i można go wykonać za pomocą prostych przedmiotów znalezionych w domu.

Zapoznaj się z naszym samouczkiem wideo krok po kroku na temat tworzenia własnych warstw geologicznych Ziemi! Aby uzyskać bardziej szczegółowy opis, przeczytaj nasz blog poniżej.

Aby rozpocząć, potrzebujecie:

  • Kolorowy papier (idealnie: niebieski, zielony, czarny, czerwony, pomarańczowy oraz żółty)
  • Nożyczki
  • Zszywacz
  • Pisak
  • Cyrkiel (lub cokolwiek, co masz w domu, co może służyć do odrysowania kółek)

Krok pierwszy

Zacznij od użycia cyrkla, aby narysować duży okrąg na czarnym papierze i ostrożnie go wytnij. Ten czarny okrąg będzie skorupą ziemską. Użyj jasnego pisaka lub odrobiny farby, aby oznaczyć skorupę.

Projekt Warstwy Ziemi

Krok drugi

Użyj cyrkla, aby narysować okrąg nieco mniejszy niż skorupa na czerwonym papierze i ostrożnie go wytnij. To czerwone kółko będzie płaszczem Ziemi. Użyj pisak, aby oznaczyć płaszcz.

Projekt Warstwy Ziemi

Krok trzeci

Użyj cyrkla, aby narysować okrąg nieco mniejszy niż płaszcz na pomarańczowym papierze i ostrożnie go wytnij. Ten pomarańczowy okrąg będzie reprezentował zewnętrzne jądro Ziemi. Pisakiem podpisz zewnętrzne jądro.

Projekt Warstwy Ziemi

Krok czwarty

Na koniec użyj cyrkla, aby narysować najmniejsze kółko na żółtym papierze i ostrożnie je wytnij. To małe żółte kółko będzie reprezentować wewnętrzne jądro rdzeń Ziemi. Pisakiem podpisz wewnętrzne jądro.

Projekt Warstwy Ziemi

Krok piąty

Wydrukuj kilka krajów lub kontynentów, aby odrysować je na zielonym papierze. Jeśli wolisz, możesz także stworzyć własne kontynenty odręcznie! Po odrysowaniu, ostrożnie je wytnij.

Projekt Warstwy Ziemi

Krok Szósty

Przy pomocy cyrkla narysuj największy okrąg na niebieskim papierze i ostrożnie go wytnij. Ten duży niebieski okrąg będzie reprezentował Ziemię. Wytnij kąt 90 stopni od Ziemi i przyklej zielone kontynenty / kraje na swoje miejsce.

Projekt Warstwy Ziemi

Krok siódmy

Umieść każdy okrąg jeden na drugim (postępuj w tej kolejności: skorupa, płaszcz, jądro zewnętrzne, jądro wewnętrzne, Ziemia). Na koniec przymocuj za pomocą spinacza do papieru i gotowe! Projekt Warstwy Ziemi

Lekcja geologiczna

Po stworzeniu projektu geologicznego możesz porozmawiać z dziećmi o tym, co reprezentuje każda warstwa Ziemi! Tworząc projekt, dzieci będą miały wizualną reprezentację do naśladowania podczas opowiadania o funkcjach każdej warstwy.

Skorupa

Skorupa ziemska jest najcieńszą ze wszystkich jej warstw i składa się z dwóch części: skorupy oceanicznej i skorupy kontynentalnej. Skorupa oceaniczna to skorupa leżąca pod oceanem, a skorupa kontynentalna to skorupa leżąca pod lądem.

Czy wiesz, że skorupa oceaniczna zajmuje 71% powierzchni Ziemi, a skorupa kontynentalna - 29%? Oznacza to, że nasza planeta jest w większości pokryta wodą!

Ciekawe fakty dla starszych dzieci:

Skorupa oceaniczna składa się ze skał osadowych i bazaltowych, a skorupa kontynentalna składa się ze skał magmowych, metamorficznych i osadowych.

Temperatura: 200 - 400 stopni Celsjusza

Głębokość: 8km - 70 km grubości

Płaszcz

Płaszcz jest drugą warstwą ziemi i leży pod skorupą Ziemi. Płaszcz jest bardzo, bardzo ciężki! W rzeczywistości jest tak ciężki, że stanowi około 85% całkowitej masy Ziemi!

Ciekawe fakty dla starszych dzieci:

Płaszcz składa się ze skały zawierającej krzem, żelazo, magnez, aluminium, tlen i inne minerały.

Temperatura: 200 - 4000 stopni Celsjusza

Głębokość: 2900 km grubości

Jądro zewnętrzne

Czy wiesz, że ta warstwa Ziemi jest tak gorąca, że jest całkowicie płynna? Jest nawet cieplej niż na powierzchni słońca!

Ciekawe fakty dla starszych dzieci:

Zewnętrzny rdzeń składa się głównie ze stopionego żelaza i niklu. Przepływ tych metali w rdzeniu Ziemi powoduje, że Ziemia jest magnetyczna! Wow!

Temperatura: 4400 - 6100 stopni Celsjusza

Głębokość: 2400 km grubości

Jądro wewnętrzne

Wewnętrzny rdzeń znajduje się w centrum Ziemi. Jest to bardzo gorąca kula i jest głównie składająca się z żelaza. Chociaż jest bardzo gorące, wewnętrzne jądro nie jest płynne. Czemu? Ponieważ ciśnienie Ziemi jest tak silne, że zapobiega stopieniu żelaza!

Ciekawe fakty dla starszych dzieci:

Wewnętrzny rdzeń składa się z litego żelaza i niklu. Ponieważ wewnętrzne jądro znajduje się tak daleko od powierzchni Ziemi, bardzo prawdopodobne jest, że wciąż wiele o nim nie wiemy!

Temperatura: 6000 stopni Celsjusza

Głębokość: 1250 km grubości

Spodobał się Wam ten projekt? Jeśli jesteś opiekunką, być może spodobają Ci się inne zajęcia jakie mamy w Poradniku. Uwielbiamy Wasze wykonania naszych zajęć! Otagujcie nas @babysits.pl lub #babysits.pl abyśmy mogli się nimi podzielić!

Nie zapomnijcie przejrzeć naszych innych zajęć!