Rola taty

Rola taty

Autor: Babysits, 4 min czytania

Jak opisalibyście swojego ojca? Jest silny, dbający, kochający, miły? Kiedy jesteśmy starsi zmienia się nasz punkt widzenia. Kiedy jesteśmy dziećmi widzimy ojca jako zabawnego i wesołego rodzica, podczas gdy mama gra bardziej odpowiedzialną i poważną rolę. Kiedy dorastamy nasz punkt widzenia często się zmienia. Być może nie doceniamy ojców? Czy naprawdę są oni “pomocnikami” i “żartownisiami” w rodzinie? W ostatnich latach rola współczesnego ojca bardzo się zmieniła. Ta zmiana roli może przytłoczyć niektórych współczesnych ojców i spowodować, że ciężko będzie im się odnaleźć w tej nowej roli.

Zanim przeczytają Państwo ten artykuł chcielibyśmy powiedzieć, że zdajemy sobie sprawę, że nie każda rodzina składa się z mamy i taty. Rodziny mogą składać się z dwóch mam, dwóch ojców, jednej samotnej matki czy ojca lub kompletnie innych osób -rodzina musi zawsze być związkiem kształtowanym przez wsparcie, spójność i, oczywiście miłość. W tym artykule wyraźnie chcemy zwrócić się do każdego rodzaju rodziny i rodzica.

Dynamika rodziny bardzo się zmieniła. Matki nie siedzą już w domu gotując obiad i sprzątając, kiedy ojcowie wychodzą do pracy. Często oboje chodzą do pracy, dlatego rodzicielstwo powinno być rozsądnie podzielone. Dom z dwoma pracującymi rodzicami wysyła pozytywną wiadomość, pokazując partnerstwo i równość. Współczesny tata powoli zmienia stereotyp ojca dookoła świata. Nie jest już normą wracać do domu, gdzie na stole czeka ciepły obiad, a dzieci są umyte i gotowe do spania. W dzisiejszych czasach wymaga się od ojców większej obecności i pomocy w różnych obowiązkach rodzicielskich i domowych.

being a dad

Poranna rutyna z tatą

Poranna rutyna raczej nie należy do najprzyjemniejszej części dnia. Żaden dorosły ani dziecko nie chce opuszczać swojego ciepłego, miękkiego łóżka, aby iść do szkoły lub pracy. Rodzice mogą na zmianę budzić dzieci. Mama może mieć kilka dodatkowych minut dla siebie, kiedy tata budzi dzieci. Tatusiowie mogą zamienić nudną poranną rutynę w zabawę wymyślając zabawne gry, aby dzieci miały dobry humor na nadchodzący dzień.

Kto powiedział, że tata nie umie gotować?

Na świecie jest wiele znanych szefów kuchni, którzy są mężczyznami. Wy również możecie być kreatywni przygotowując zabawne drugie śniadania dla dzieci. To nie musi być nic trudnego. Dzieci jedzą oczami, więc ważne aby jedzenie ciekawie wyglądało. Dodaj do śniadaniówki niespodziankę, aby dziecko cieszyło się, że tata robi drugie śniadanie. Wtedy dzieci nie będą marudzić i tęsknić za śniadaniem mamy.

Dzień z tatą

W niektórych przypadkach, głównym żywicielem rodziny jest ojciec. W takich wypadkach, tata może wziąć dzień wolny od pracy i spędzić go z dziećmi w domu lub zabrać je na spacer. Wtedy mama będzie miała małą przerwę od szalonego życia rodzinnego. Ojcowie mogą wykorzystać te momenty jako okazję do zbudowania więzi z dziećmi i udowodnić, że tatusiowie mogą być zabawni i odpowiedzialni.

Nocna rutyna z tatą

Nocna rutyna jest jednym z najlepszych momentów na spędzenie dobrego czasu z dziećmi. Tatusiowie uwielbiają kłaść dzieci do snu i opowiadanie dobranocek. Fajni ojcowie nie muszą czytać książek, mogą wykazać się kreatywnością, opowiadając historię o przygodzie, którą przeżyli jako dziecko. Dzieci uwielbiają uczyć się o swoich rodzicach i ich dzieciństwie.


Ojcowie mogą mieć problem z odnalezieniem się w nowej roli rodzica. Społeczeństwo się zmieniło od czasu kiedy byliśmy dziećmi i ciężko jest znaleźć porady. Nasi rodzice nie mają doświadczenia z nowymi rolami, gdyż wyrośli w bardziej tradycyjnych domach. W dzisiejszych czasach rodzice mogą wybrać dowolną rolę, w której czują się dobrze. Ważne, aby pamiętać, że rodzina to drużyna a mama i tata są równymi sobie partnerami.

Wiemy, że większość ojców często nie może spędzać czasu z dziećmi z powodu pracy, ale dzięki powyższym sugestiom Twoje dzieci zapamiętają Cię jako niesamowitego ojca!