Jakie istnieją stereotypy ojców

Jakie istnieją stereotypy ojców

Autor: Babysits
3 min czytania

Czy masz wrażenie, że stereotypy na temat ojców zmieniły się w ostatnich latach? Według różnych kultur powszechnie wiadomo, że poprawiły się poglądy społeczne na temat różnicy pomiędzy rolą matki a ojca. Oboje rodzice są teraz postrzegani jako równie ważni pod względem wychowywania dzieci. Mimo to, ojcowie nadal uważają, że społeczeństwo uważa ich za mniej ważnych niż matki.

Babysits dba o ojców dookoła świata! Poprosiliśmy ich o opinię na temat tego jak postrzegają siebie jako rodziców w porównaniu do tego jak widzi ich społeczeństwo. Przeprowadziliśmy ankietę wśród ojców z 30 różnych krajów. Zebranie opinii wielu kultur z różnych miejsc na świecie było bardzo interesujące i pozwoliło nam znaleźć różnice i podobieństwa.
Naszym głównym celem byli rodzice nastolatków oraz młodszych dzieci, abyśmy mogli zebrać opinie rodziców nowego pokolenia, gdyż społeczeństwo bardzo się zmieniło od czasów tradycyjnej roli ojca.

Tworząc ankietę chcieliśmy dowiedzieć się:

  • Co społeczeństwo myśli o ojcach
  • Co ojcowie myślą o sobie

stereotypy ojców

Co społeczeństwo myśli o ojcach

Z zainteresowaniem przeanalizowaliśmy punkt widzenia społeczeństwa w różnych krajach.
Z wyników naszej ankiety, wywnioskowaliśmy trzy główne problemy:

  • Ojcowie są negatywnie oceniani. Dzieje się tak z powodu norm społeczeństwa, jak urlop ojcowski i wpływ mediów, które podkreślają ideę niezaangażowanego ojca i mamy gospodyni domowej;

  • Społeczeństwo ma małe oczekiwania wobec ojców; uważa matki za głównych wychowawców, stawiając ojców na drugim miejscu, gdyż bardzo dużo pracują i nie mają wystarczająco dużo czasu na spędzenie go z dziećmi;

  • Społeczeństwo opisuje ojców jako żywicieli i obrońców, opis, który tak naprawdę niewiele mówi nam o roli ojca. Czy ojcowie widzą siebie w ten sam sposób?

Co ojcowie myślą na swój temat

Opinie ojców różnią się od opinii społeczeństwa:

  • Chociaż mają inne podejście do rodzicielstwa, nadal czują się ważni. Ojcowie uważają, że oboje rodziców powinno być zaangażowanych w wychowywanie dzieci. Każdy z rodziców wnosi swoje wartości do wychowania dziecka. Wspólne rodzicielstwo mam i tatusiów może się wzajemnie uzupełniać i wnieść ogromną wartość do wychowywania dziecka.

  • Różnica nie jest spowodowana płcią rodzica, ale wynika z osobowości. Oczywistym jest, że matka będzie miała inną więź z dzieckiem, gdyż nosiła je przez dziewięć miesięcy. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie może zbudować silnej relacji z dzieckiem. Będzie to inna więź, ale równie ważna.

  • Społeczność opisuje ojca głównie jako żywiciela rodziny; tradycyjny obraz, kiedy ojciec wychodzi do pracy, aby zapewnić swojej rodzinie jedzenie i bezpieczny dom. W międzyczasie matka zostaje w domu i dba o dzieci. Dzisiejsi ojcowie uważają, że jest to przestarzałe wyobrażenie sytuacji. W dzisiejszych czasach oboje rodziców pracuje, gdyż wymagane są dwa dochody dla wygodnego wychowywania dziecka;

  • Społeczeństwo przedstawia ojca jako surowego i autorytatywnego rodzica; z drugiej strony ojcowie widzą siebie jako odpowiedzialnych, godnych zaufania i uważnych rodziców. Tata jest obecny dla swoich dzieci, kiedy w szkole pojawia się problem, kiedy dzieci chcą obejrzeć ulubioną bajkę, nauczyć się jeździć na rowerze i w wielu innych sytuacjach.


Być może ojcowie nie są idealni, ale matki też nie są! Nie obwiniaj się, jeśli musisz dużo pracować i nie możesz poświęcić dziecku dużo czasu. Wierzymy, że rola przypisana ojcom przez społeczeństwo już nie istnieje. Każdy jest inny i jesteś bardzo ważny dla swoich dzieci, które zawsze będą Cię kochać i pewnego dnia zrozumieją wszystkie Twoje poświęcenia.

Dołącz do społeczności opieki nad dziećmi!

Zarejestruj się za darmo