Najlepsze filmy do wychowywania dzieci z silnymi charakterami

Najlepsze filmy do wychowywania dzieci z silnymi charakterami

Autor: Babysits, 13 min czytania

Poprosiliśmy rodziców za pośrednictwem Instagrama, aby powiedzieli nam więcej o napotykanych przez nich problemach rodzicielskich. W oparciu o najczęstsze odpowiedzi napisaliśmy ten artykuł, aby dać Ci wskazówki na temat najlepszych filmów dla dzieci, które mogą pomóc w wychowywaniu dzieci, koncentrując się na wyposażeniu ich w silne cechy charakteru. Akcja!

Kliknij następujące przyciski, aby przejść bezpośrednio do akapitu lub przeczytać cały artykuł.

Jak pomóc dziecku być pewnym siebie

Percepcja ciała dla dzieci

Dziecięce przejaźnie

Dziecko introwertyk


Pewność siebie

Jak budować u dzieci pewność siebie 42.31% rodziców przyznało, że budowanie pewności siebie u dziecka jest ich najczęstszym zmartwieniem

Cecha charakteru

Chyba nikogo nie dziwi fakt, że rodzice często zastanawiają się jak mogą pomóc dziecku czuć się pewniej siebie. Moglibyśmy napisać przynajmniej 10 różnych artykułów z poradami na ten temat, ale tutaj chcemy skoncentrować się na filmach, które mogą pomóc dziecku w akceptacji siebie i znalezieniu swoich wartości. Kiedy dzieci dorastają, wiele rzeczy się zmienia i może to być przytłaczające. Jakie są dobre filmy o pewności siebie, które mogą pomóc dziecku w znalezieniu i docenieniu swoich wartości?

 

Można zaobserwować u...

Hermiona Granger Harry Potter (2001) - via Giphy: Chociaż cały świat Harry'ego Pottera pięknie przedstawia pewność siebie, wierzymy, że Hermiona Granger jest tą, która naprawdę pokazuje, czym jest wiara w siebie. Chociaż nie podobają jej się jej rówieśnicy, zawsze jest tam, kiedy potrzebują jej pomocy i wiedzy. Wierzy w siebie i wspaniale jest zobaczyć, jak jej rówieśnicy zaczynają doceniać ją za to, kim jest: pracowita, odważna i lojalna.

Gunter z Sing Sing (2016) - via Giphy: Sing opowiada historię różnych postaci, które mają jedną wspólną cechę: śpiewają! Niektórzy bardziej, inni mniej pewnie siebie. Doskonałym przykładem jest Meena, nieśmiały i skrajnie przestraszony słoń, który ostatecznie daje występ swojego życia po zachętach ze strony swoich przyjaciół. Widzimy, jak wszyscy znajdują pewność siebie, robiąc to co lubią najbardziej.

Ferdinand GIF Ferdynand (2017) -via Giphy: Ferdynand, młody byk, nie jest podobny do innych byków. Zamiast walczyć i być agresywnym, jest łagodny i przyjazny i stara się znaleźć swoje miejsce na tym świecie. Wie, kim jest, ale musi nauczyć się akceptować siebie i być pewnym siebie, różniąc się od swoich rówieśników.


Jak budować pewność siebie u dziecka

Ważne jest, aby pokazać dzieciom, w jaki sposób ich cechy charakteru i umiejętności mogą pozytywnie wpłynąć na ich życie. Jednym ze sposobów wychowywania pewnych siebie dzieci jest wprowadzenie działań budujących pewność, aby porozmawiać o tym, co w nich cenisz, a co ważniejsze, o tym, co cenią sobie. Zachęć ich, aby codziennie myśleli o trzech komplementach dla siebie. Możesz też poprosić ich o przemyślenie konkretnych sytuacji, w których cechy charakteru pomogły im osiągnąć cel.

Kiedy są starsze, możesz także zacząć z nimi rozmawiać o rozwoju charakteru. Znajdując równowagę między akceptowaniem rzeczy, których nie możesz zmienić, a powolnym uczeniem się, jak zmieniać aspekty siebie, które możesz zmienić. Samodoskonalenie jest ważną umiejętnością, którą musisz ostrożnie przedstawiać swoim dzieciom, aby ich nie przytłoczyć.


Zniekształcone postrzeganie ciała

Jak pomóc dzieciom pozytywnie postrzegać swoje ciało 49.14% wszystkich rodziców wskazało zniekształcone postrzeganie ciała u swoich dzieci

Cecha charakteru

Obraz własny jest ważną częścią dorastania i znalezienia wyznaczonego miejsca na tym świecie. Na obraz własny ma duży wpływ to, jak się czujesz we własnym ciele. Pamiętaj jednak, że pozytywne nastawienie do ciała to nie tylko wygoda w wyglądzie, ale przede wszystkim pewność siebie w „skorupie”! Zwłaszcza w okresie dojrzewania ciała zmieniają się i nastolatkom może być trudno nadążyć za zmianami. Spójrzmy na niektóre filmy, które pomagają dzieciom w postrzeganiu ich ciała:

 

Można zaobserwować u…

Mała miss Mała miss (2006) - via Giphy:Chociaż nie jest to film przeznaczony dla dzieci, nadal jest odpowiedni dla nieco starszych dzieci (około 12 lat) i opowiada historię dziewczyny, która nie spełnia klasycznych standardów urody, ale zdobywa serca wszystkich, będąc sobą.

Ania z Zielonego Wzgórza Ania z Zielonego Wzgórza (2016): - via Giphy: Śledzimy Annę podczas jej podróży do rodziny, która pierwotnie planowała adoptować chłopca. Od samego początku pokazuje rodzinie, co jest warta i dlaczego w ogóle nie potrzebują chłopca. Film pięknie pokazuje, w jaki sposób normy płci silnych, pewnych siebie chłopców są niszczone przez Annę, która jest silną postacią, będąc sobą.

Mulan
Mulan (1998): - via Giphy: Choć nie jest to klasyczny film o pozytywności ciała, Mulan potrafi pokazać dzieciom, że ich płeć lub ciało ich nie definiują i mogą osiągnąć wszystko, co chcą, jeśli nie pozwolą się zdefiniować przez normy społeczne. Mulan uwalnia się od oczekiwań społeczeństwa wobec niej i kieruje się własnymi przekonaniami.


Jak budować u dziecka pozytywny obraz ciała

Chociaż może to zabrzmieć w sprzeczności z intuicją, jednym z najlepszych sposobów na wychowanie pozytywnych dzieci jest rozmawianie o ich ciałach w jak najmniejszym stopniu. Zamiast mówić swoim dzieciom, że „wyglądają ładnie”, pochwal ich rozwój ich postaci i osiągnięcia Jak blogger parentingowy Gioula Chelten pisze: Pamiętaj, aby chwalić proces, a nie osobę. „Cóż za twórczy sposób rozwiązania tego problemu!” To wspaniały komplement, który pomaga im się rozwijać.

Podobnie jak w przypadku wielu innych kwestii dotyczących rodzicielstwa, ważne jest, aby dawać przykład. Kiedy ciągle krytykujesz siebie i swoje ciało, twoje dziecko automatycznie nauczy się od ciebie tego zachowania. Praca nad ciałem jest całkowicie w porządku, ale pamiętaj, aby robić to w zdrowy sposób.


Dziecięce przyjaźnie

Kids friendships 30% wszystkich rodziców powiedziało, że przyjaźnie i relacje są ich największym zmartwieniem

Cechy charakteru

Koncepcja doceniania i utrzymywania przyjaźni dzieci jest czymś, czego muszą się nauczyć w młodym wieku. Pomoże im to w dalszym ciągu cenić swoich przyjaciół i rodzinę przez całe życie. Szczególnie gdy dzieci dorastają i zaczynają uniezależniać się od rodziców, ich przyjaciele i rówieśnicy odgrywają ważną rolę. Na szczęście przyjaźnie są jednym z najczęstszych tematów w filmach dla dzieci, dlatego oto kilka świetnych przykładów:

 

Można zauważyć u…

Wilbur z Pajęczyny Szarloty Pajęczyna Szarloty (2006) - via Giphy: Opowieść o prosiaczku, który musi opuścić swoją dawną farmę i przyjaciół, gdy jest już dorosły i musi dostosować się do nowego środowiska. Zaprzyjaźniając się z nowymi zwierzętami, uczy się, co to znaczy mieć prawdziwych przyjaciół, którzy stają w obronie siebie i wspierają się nawzajem. Czasami smutny film, Pajęczyna Szarloty uczy wartości prawdziwych przyjaźni.

Simba z Króla Lwa Król Lew (1994) - via Giphy: Prawdziwy klasyk, który podąża za lwem w drodze dorastania i odkrywania relacji z wieloma różnymi przyjaciółmi i członkami rodziny - zarówno dobrych, jak i złych. Król Lew opanowuje wartość przyjaźni, pokazując, że nie wszystkie relacje rodzinne są zdrowe i szczęśliwe. Piękny, emocjonalny i edukacyjny zarazem!

Andy i Woody z Toy Story Toy Story (1995) - via Giphy: Toy Story to nowoczesny klasyk, który pięknie wyjaśnia, co dzieje się, gdy z czasem zmieniają się lojalności i przyjaźnie. Tak jak w prawdziwym życiu, pojawiają się nowi przyjaciele, a starzy przyjaciele obawiają się, że zostaną zastąpieni nowymi, fajniejszymi, bardziej ekscytującymi przyjaciółmi. W końcu dowiadują się, że przyjaźnie nie zawsze muszą być ekskluzywne i że można być dobrymi przyjaciółmi z wieloma osobami.


Jak wychowywać dzieci, które cenią przyjaźnie i relacje

Aby dzieci miały zdrowe i funkcjonujące relacje w późniejszym okresie życia, ważne jest, aby mieć dobre relacje z nimi, gdy są młode. Dając przykład i będąc dla nich dobrym przyjacielem, dowiadują się, jak cenna jest taka przyjaźń. Wspieraj ich w ich wysiłkach, słuchaj ich, bądź w kontakcie i pytaj, jak się mają. Oprócz tego, że jesteś rodzicem, staraj się też być dla nich dobrym przyjacielem.

Podobnie jak w przypadku koncepcji pozytywnego ciała, możesz pochwalić swoje dzieci za ich cechy jako przyjaciela: „To niesamowite, jak słuchasz swoich przyjaciół i dajesz im radę, którą powinni usłyszeć, zamiast narzucać swoją opinię na ich temat.”


Intro kontra ekstrawertyczność

Introwertyczne i ekstrawertyczne dzieci w Europie
Dzieci z Austrii, Belgii, Niemiec, Holandii i Słowenii są zwykle introwertyczne, podczas gdy dzieci z Francji, Włoch i Hiszpanii są ekstrawertyczne

Cechy charakteru

Chociaż nasz świat jest stworzony dla ludzi ekstrawertycznych, pierwszą rzeczą do nauczenia się jest to, że nie ma tu ani dobra, ani zła. Bez względu na to, czy masz dziecko introwertyczne, czy ekstrawertyczne, z pewnością ma ono cechy, których inni mogą nie mieć, i cechy, których mogą nauczyć się od innych. Jak powiedzieliśmy wcześniej, nasz świat jest przeznaczony głównie dla ekstrawertyków, dlatego oto kilka filmów, które mogą pomóc introwertycznym dzieciom zobaczyć ich wartość i znaleźć swoje miejsce na świecie:

 

Można zauważyć u…

Czkawka z Jak wytresować smoka Jak wytresować smoka (2010) - via Giphy: W tym filmie śledzimy młodego Wikinga Czkawkę w jego podróży od pierwszego planu zostania pogromcą smoków, aż do zaprzyjaźnienia się ze smokiem i - jak sama nazwa wskazuje - szkolenia go. Czkawka nie jest podobny do innych młodych Wikingów, jest cichy, nieśmiały, a my podążamy za nim na jego drodze, aby w znalezieniu siebie i swojego miejsca w dzikim świecie Wikingów.

Amélie Amélie (2001) - via Giphy: Jest to idealny film, który wprowadza dzieci w radość i magię, które introwertyczni ludzie mogą wnieść innym i ostatecznie samym sobie. Amélie rozpoczyna swoją misję, by nieść szczęście innym, zaniedbując własne samopoczucie. Po pewnym czasie zdaje sobie z tego sprawę i zaczyna skupiać się na sobie. Piękna opowieść o współczuciu i podróży do szczęścia.

Uczucia z W głowie się nie mieści W głowie się nie mieści (2015) - via Giphy: Nowoczesny klasyk, jeśli chodzi o „rozmowę uczuć” z dziećmi. Film wyjaśnia, co dzieje się w mózgu dziecka, gdy pojawiają się różne emocje. Reżyser Pete Docter borykał się z podobnymi sytuacjami, które doprowadziły go do izolacji społecznej w młodości. Jego celem była pomoc dzieciom, które przechodzą przez te same rzeczy i uważamy, że wykonał świetną robotę.


Jak wychowywać dzieci intro i ekstrawertyczne

Najważniejszą umiejętnością rodzicielską jest nauczenie się, jak działają ich dzieci i jak można je wspierać. Szczególnie trudno jest wiedzieć, jak wspierać swoje dzieci, gdy mają one cechy inne niż twoje. Jeśli masz introwertyczne dziecko, zaakceptuj je i nie myśl o tym jako o problemie, który należy rozwiązać. Wspieraj ich, doceniając ich prywatność i osobiste granice, zamiast zmuszać ich do zaprzyjaźnienia się i większej otwartości. źródło

Jeśli twoje dziecko jest ekstrawertykiem, może mu być łatwiej odnieść sukces w naszym świecie. Jednak równie ważne jest ich wspieranie. Daj im okazję do zbadania swojej ekstrawersji, pozostając przy nich, gdy zawiodą. Pamiętaj też o bezpieczeństwie i samoobronie. Ekstrawertycy mogą szybko zacząć rozmawiać i ufać nieznajomym, co może stanowić problem. Pamiętaj o rozmowach o granicach i że możesz je mieć. Źródło


Jeśli chcesz, możesz przeczytać opinię eksperta na temat wpływu filmów na dzieci. Rozmawialiśmy z psychologiem rozwojowym Jennifer Harriger, który odpowiedział na nasze najważniejsze pytania w tym artykule.

Głównym wnioskiem jest to, że rodzicielstwo jest trudne. Więc cofnij się o krok i doceń, co już osiągnąłeś dla siebie i swojej rodziny. Zastanów się, które z tych problemów są ważne dla twojej rodziny, i przeczytaj jeszcze raz nasze (filmowe) wskazówki. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako rodzic, jest próba zrozumienia, jak myślą twoje dzieci i wspieranie ich w tym, kim są podczas procesu wzrostu. Oczywiście, nie ma nic złego w konsultacjach z ekspertem, jeśli uważasz, że jest to potrzebne!