Najlepsze filmy, które rozwiną silne cechy charakteru dziecka

Najlepsze filmy, które rozwiną silne cechy charakteru dziecka

Autor: Babysits
12 min czytania

Poprosiliśmy rodziców za pośrednictwem Instagrama, aby powiedzieli nam więcej o napotykanych przez nich problemach rodzicielskich. W oparciu o najczęstsze odpowiedzi napisaliśmy ten artykuł, aby dać Ci wskazówki na temat najlepszych filmów dla dzieci, które mogą pomóc w wychowaniu dzieci poprzez rozwijanie w nich silnych cech charakteru. Akcja!

Kliknij następujące przyciski, aby przejść bezpośrednio do akapitu lub przeczytać cały artykuł.

Jak pomóc dziecku być pewnym siebie

Percepcja ciała dla dzieci

Dziecięce przejaźnie

Dziecko introwertyk


Pewność siebie

Jak budować u dzieci pewność siebie
42.31% rodziców przyznało, że budowanie pewności siebie u dziecka jest ich najczęstszym zmartwieniem

Cecha charakteru

Chyba nikogo nie dziwi fakt, że rodzice często zastanawiają się, jak mogą pomóc dziecku poczuć się pewniej. Moglibyśmy napisać przynajmniej 10 różnych artykułów z poradami na ten temat, ale tutaj chcemy skoncentrować się na filmach, które mogą pomóc dziecku w akceptacji siebie i poznaniu swojej wartości. Dorastanie wiąże się z częstymi zmianami i wyzwaniami, które mogą odbierać dzieciom pewność siebie. Tak więc jakie są dobre filmy o pewności siebie, które pomogą dziecku docenić swoją wyjątkowość?

 

Można zaobserwować u...

Hermiona Granger
Harry Potter (2001) -
via Giphy: Chociaż cały świat Harry'ego Pottera pięknie przedstawia pewność siebie, wierzymy, że Hermiona Granger jest tą, która naprawdę pokazuje, czym jest wiara w siebie. Chociaż nie jest zbyt lubiana przez rowieśników, zawsze jest tam, kiedy potrzebują jej pomocy i wiedzy. Wierzy w siebie i wspaniale jest zobaczyć, jak jej rówieśnicy zaczynają doceniać ją za to, jaka jest: pracowita, odważna i lojalna.

Gunter z Sing
Sing (2016) - via Giphy: Sing opowiada historię różnych postaci, które mają jedną wspólną cechę: śpiewają! Niektórzy bardziej, inni mniej pewnie siebie. Doskonałym przykładem jest Meena, nieśmiały i skrajnie przestraszony słoń, który ostatecznie daje występ swojego życia po zachętach ze strony swoich przyjaciół. Widzimy, jak wszyscy odnajdują pewność siebie, robiąc to co lubią najbardziej.

Ferdinand GIF
Ferdynand (2017) -via Giphy:
Ferdynand, młody byk, nie jest podobny do innych byków. Zamiast walczyć i być agresywnym, jest łagodny i przyjazny i stara się znaleźć swoje miejsce na tym świecie. Wie, kim jest, ale musi nauczyć się akceptacji i pewności siebie jednocześnie różniąc się od swoich rówieśników.


Jak budować pewność siebie u dziecka

Ważne jest, aby pokazać dzieciom, w jaki sposób ich cechy charakteru i umiejętności mogą pozytywnie wpłynąć na ich życie. Jednym ze sposobów wychowywania pewnych siebie dzieci jest wprowadzenie aktywności budujących pewność siebie, dających szansę rozmawiania o tym, co w nich cenisz, a co ważniejsze, o tym, co one cenią w sobie. Zachęcaj je, aby codziennie myślały o trzech komplementach na swój temat. Możesz też poprosić je o przypomnienie sobie konkretnych sytuacji, w których ich cechy charakteru pomogły im osiągnąć jakiś cel.

Kiedy są starsze, możesz także zacząć z nimi rozmawiać o rozwijaniu charakteru. O znajdowaniu równowagi między akceptowaniem rzeczy, których nie możesz zmienić, a powolnym uczeniem się, jak zmieniać aspekty siebie, które da się zmienić. Samodoskonalenie jest ważną umiejętnością, którą musisz ostrożnie przedstawiać swoim dzieciom, aby ich nie przytłoczyć.


Zakłócone postrzeganie ciała

Jak pomóc dzieciom pozytywnie postrzegać swoje ciało
49.14% wszystkich rodziców wskazało zakłócone postrzeganie ciała u swoich dzieci

Cecha charakteru

Wizerunek własny jest ważną częścią dorastania i szukania swojego miejsca na tym świecie. Na obraz własny duży wpływ ma to, jak się czujesz we własnym ciele. Pamiętaj jednak, że pozytywne nastawienie do ciała to nie tylko bycie zadowolonym ze swojego wyglądu, ale przede wszystkim czucie się dobrze ze sobą! Zwłaszcza w okresie dojrzewania ciała zmieniają się i nastolatkom może być trudno nadążyć za zmianami. Spójrzmy na niektóre filmy, które pomagają dzieciom w pozytywnym postrzeganiu swojego ciała:

 

Można zaobserwować u…

Mała miss
Mała miss (2006) -
via Giphy:Chociaż nie jest to film przeznaczony dla dzieci, nadal jest odpowiedni dla nieco starszych dzieci (około 12 lat) i opowiada historię dziewczyny, która nie spełnia klasycznych standardów piękna, ale zdobywa serca wszystkich, będąc sobą.

Ania z Zielonego Wzgórza
Ania z Zielonego Wzgórza (2016): - via Giphy: Towarzyszymy Ani podczas jej podróży do rodziny, która pierwotnie planowała adoptować chłopca. Od samego początku jest zdeterminowana, aby pokazać nowej rodzinie, ile jest warta i dlaczego w ogóle nie potrzebują chłopca. Film pięknie pokazuje, jak silna osobowość Ani miażdży normy dotyczące płci.

Mulan
Mulan (1998): - via Giphy: Choć nie jest to klasyczny film o ciałopozytywności, Mulan potrafi pokazać dzieciom, że ich płeć lub ciało ich nie definiują i mogą osiągnąć wszystko, czego chcą, jeśli nie pozwolą się zdefiniować przez normy społeczne. Mulan uwalnia się od oczekiwań społeczeństwa i kieruje się własnymi przekonaniami.


Jak budować u dziecka pozytywny obraz ciała

Chociaż wydaje się to sprzeczne z intuicją, jednym z najlepszych sposobów na wychowanie ciałopozytywnych dzieci jest rozmawianie o ich ciałach w jak najmniejszym stopniu. Zamiast mówić swoim dzieciom, że „wyglądają ładnie”, chwal ich charakter i osiągnięcia, jak pisze blogger parentingowy Gioula Chelten: Pamiętaj, aby chwalić proces, a nie osobę. „Cóż za twórczy sposób rozwiązania tego problemu!” To wspaniały komplement, który pomaga im się rozwijać.

Podobnie jak w przypadku wielu innych kwestii dotyczących rodzicielstwa, ważne jest, aby dawać przykład. Jeśli ciągle krytykujesz siebie i swoje ciało, Twoje dziecko automatycznie nauczy się od Ciebie tego zachowania. Praca nad ciałem jest całkowicie w porządku, ale pamiętaj, aby robić to w zdrowy sposób.


Dziecięce przyjaźnie

Kids friendships
30% wszystkich rodziców powiedziało, że przyjaźnie i relacje są ich największym zmartwieniem

Cechy charakteru

Koncepcja doceniania i podtrzymywania przyjaźni jest czymś, czego dzieci muszą się nauczyć w młodym wieku. Pomoże im to cenić swoich przyjaciół i rodzinę przez całe życie. Szczególnie gdy dzieci dorastają i zaczynają uniezależniać się od rodziców, ich przyjaciele i rówieśnicy odgrywają ważną rolę. Na szczęście przyjaźnie są jednym z najczęstszych tematów w filmach dla dzieci, dlatego nie brakuje świetnych przykładów:

 

Można zauważyć u…

Wilbur z Pajęczyny Charlotty
Pajęczyna Szarloty (2006) -
via Giphy: Opowieść o prosiaczku, który musi opuścić swoją dawną farmę i przyjaciół, gdy jest już dorosły i musi dostosować się do nowego środowiska. Zaprzyjaźniając się z nowymi zwierzętami, uczy się, co to znaczy mieć prawdziwych przyjaciół, którzy stają w swojej obronie i wspierają się nawzajem. Choć to momentami smutny film, Pajęczyna Charlotty uczy wartości prawdziwej przyjaźni.

Simba z Króla Lwa
Król Lew (1994) - via Giphy: Prawdziwy klasyk, o lwie i jego drodze dorastania i relacjach z wieloma różnymi przyjaciółmi i członkami rodziny - zarówno dobrych, jak i złych. Król Lew poznaje wartość przyjaźni, ucząc się jednocześnie, że nie wszystkie relacje rodzinne są zdrowe i szczęśliwe. Piękny, emocjonalny i edukacyjny zarazem!

Andy i Woody z Toy Story
Toy Story (1995) - via Giphy: Toy Story to nowoczesny klasyk, który pięknie wyjaśnia, co się dzieje, gdy z czasem uczucia i przyjaźnie ewoluują. Tak jak w prawdziwym życiu, pojawiają się nowi przyjaciele, a starzy przyjaciele obawiają się, że zostaną zastąpieni nowymi, fajniejszymi, bardziej ekscytującymi znajomymi. W końcu postaci dowiadują się, że przyjaźnie nie zawsze muszą być dwuosobowe i że można mocno przyjaźnić się z wieloma osobami.


Jak wychowywać dzieci, które cenią przyjaźnie i relacje

Aby dzieci miały zdrowe i dobrze funkcjonujące relacje w późniejszym okresie życia, ważne jest, aby mieć dobre relacje z nimi, gdy są małe. Dając przykład i będąc dla nich dobrym przyjacielem, pokazujesz im, jak cenna jest taka przyjaźń. Wspieraj ich w ich wysiłkach, słuchaj ich, bądź w kontakcie i pytaj, jak się mają. Oprócz tego, że jesteś rodzicem, staraj się też być dla nich dobrym przyjacielem.

Podobnie jak w przypadku koncepcji pozytywnego nastawienia do ciała, możesz pochwalić swoje dzieci za ich cechy jako przyjaciela: „To niesamowite, jak słuchasz swoich przyjaciół i dajesz im potrzebne rady, zamiast narzucać swoją opinię.”


Intro kontra ekstrawertyczność

Introwertyczne i ekstrawertyczne dzieci w Europie
Dzieci z Austrii, Belgii, Niemiec, Holandii i Słowenii są zwykle introwertyczne, podczas gdy dzieci z Francji, Włoch i Hiszpanii są ekstrawertyczne

Cechy charakteru

Chociaż nasz świat jest stworzony dla ludzi ekstrawertycznych, ważne aby pamiętać, że żadna z tych cech nie jest ani lepsza, ani gorsza. Bez względu na to, czy masz dziecko introwertyczne, czy ekstrawertyczne, z pewnością ma ono cechy, których brakuje innym, i cechy, których mogą nauczyć się od innych. Jak powiedzieliśmy wcześniej, nasz świat jest przeznaczony głównie dla ekstrawertyków, dlatego oto kilka filmów, które mogą pomóc introwertycznym dzieciom dostrzec swoją wartość i znaleźć swoje miejsce na świecie:

 

Można zauważyć u…

Czkawka z Jak wytresować smoka
Jak wytresować smoka (2010) -
via Giphy: W tym filmie śledzimy młodego Wikinga Czkawkę i jego podróż od początkowego pragnienia zostania pogromcą smoków, aż do zaprzyjaźnienia się ze smokiem i - jak sama nazwa wskazuje - szkolenia go. Czkawka nie jest podobny do innych młodych Wikingów, jest cichy, nieśmiały, a my podążamy za nim na drodze do znalezienia siebie i swojego miejsca w dzikim świecie Wikingów.

Amélie
Amélie (2001) - via Giphy:
Jest to idealny film, który pokazuje dzieciom ile radości i magii introwertyczni ludzie mogą wnieść w życie innych, a na końcu także w swoje. Amélie rozpoczyna swoją misję dawania szczęścia innym, zaniedbując własne samopoczucie. Po pewnym czasie zdaje sobie z tego sprawę i zaczyna skupiać się na sobie. Piękna opowieść o współczuciu i podróży do szczęścia.

Uczucia z W głowie się nie mieści
W głowie się nie mieści (2015) - via Giphy: Nowoczesny klasyk, jeśli chodzi o „rozmowę o uczuciach” z dziećmi. Film wyjaśnia, co dzieje się w mózgu dziecka, gdy pojawiają się różne emocje. Reżyser Pete Docter borykał się z podobnymi sytuacjami, które doprowadziły go do izolacji społecznej w młodości. Jego celem była pomoc dzieciom, które przechodzą przez to samo i uważamy, że wykonał świetną robotę.


Jak wychowywać dzieci intro i ekstrawertyczne

Najważniejszą umiejętnością rodzicielską jest zrozumienie przyczyn zachowań dziecka i nauczenie się jak można je wspierać. Szczególnie trudno wiedzieć, jak wspierać swoje dzieci, gdy mają one cechy inne niż Twoje. Jeśli masz introwertyczne dziecko, zaakceptuj je i nie myśl o tym jako o problemie, który należy rozwiązać. Wspieraj je, szanując jego prywatność i osobiste granice, zamiast zmuszać je do zaprzyjaźnienia się i większej otwartości. źródło

Jeśli Twoje dziecko jest ekstrawertykiem, może mu być łatwiej odnieść sukces w naszym świecie. Jednak równie ważne jest wspieranie go. Daj mu okazję do zbadania swojej ekstrawersji, będąc w pobliżu w razie niepowodzenia. Pamiętaj też, aby porozmawiać z nim o bezpieczeństwie i samoobronie. Ekstrawertycy mogą szybko zacząć rozmowę z nieznajomymi a także łatwiej im ufają, co może stanowić problem. Rozmawiaj z dzieckiem o granicach i że w porządku jest je mieć. Źródło


Jeśli chcesz, możesz przeczytać opinię eksperta na temat wpływu filmów na dzieci. Rozmawialiśmy z psychologiem rozwojowym Jennifer Harriger, która odpowiedziała na nasze najważniejsze pytania w tym artykule.

Głównym wnioskiem jest to, że rodzicielstwo jest trudne. Więc cofnij się o krok i doceń, co już osiągnąłeś dla siebie i swojej rodziny. Zastanów się, które z tych problemów są ważne dla Twojej rodziny, i przeczytaj jeszcze raz nasze (filmowe) wskazówki. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako rodzic, jest próba zrozumienia, jak myślą Twoje dzieci i wspieranie ich w tym, kim są podczas procesu wzrostu. Oczywiście nie ma nic złego w konsultacjach z ekspertem, jeśli uważasz, że jest to potrzebne!

Dołącz do społeczności opieki nad dziećmi!

Zarejestruj się za darmo