Przygotowania do sesji rodzinnej

Przygotowania do sesji rodzinnej

Autor: Babysits, 4 min czytania

Udostępnij:

Czas biegnie szybko, dzieci rosną każdego dnia i dzięki współczesnym technologiom możemy dokumentować ich rozwój na zdjęciach niemal codziennie. Masa z tych zdjęć trafia do pamięci naszych telefonów, część udaje się wydrukować, ale czymś co często doskwiera prawie każdej rodzinie jest brak zdjęć, na których rodzina byłaby w komplecie. W końcu albo mama albo tata zwykle trzyma aparat. Rozwiązaniem jest rodzinna sesja zdjęciowa, którą można od czasu do czasu zamówić czy wręcz cyklicznie powtarzać raz czy dwa razy do roku.

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek od fotografa rodzinnego z Krakowa Dariusza Czepiela, co pozwoli Wam lepiej się przygotować do takiej sesji zdjęciowej.

Po pierwsze, zastanówcie się jakiego rodzaju zdjęć oczekujecie. Czy chcecie jedynie pozowanych kadrów, na których wszyscy z uśmiechem patrzycie do aparatu? Czy może studyjne portrety, mocno pozowane, być może w jakiejś scenerii (tu przykładem mogą być popularne sesje wielkanocne czy świąteczne)? A może szukacie nieco bardziej spontanicznej sesji w stylu lifestyle, podczas której po prostu wybieracie się na spacer, na którym towarzyszy Wam fotograf? Warto tę kwestię przemyśleć wcześniej bo sesja w studio, a sesja w plenerze są to zupełnie inne usługi. I dużo łatwiej robi się sesję dziecięcą na zewnątrz, gdy dzieci mają więcej swobody.

Po drugie, zadbajcie o odpowiedni nastrój. Jeśli dzieci są małe, wspominaj im wcześniej kilkukrotnie o tym, że odbędzie się sesja zdjęciowa, że będzie fajna zabawa. Nastrajaj je pozytywnie do tego wydarzenia by nie czuły, że wspólne zdjęcia to kaprys rodziców, który trzeba odbębnić. Zadbajcie o atmosferę tego dnia, unikajcie kłótni i sporów, wystrzegajcie się fochów i wzajemnych pretensji - niech to wydarzenie będzie dla Was swoistym rodzinnym świętem.

being a dad

Po trzecie, przygotujcie stroje. Odpowiednia odzież na sesję rodzinną to ważny aspekt i zależy od niego jak finalnie wyjdą zdjęcia. Unikajcie krawatów i sztywnych strojów, zwłaszcza w przypadku dzieci gryzący sweter czy ubranie, którego "nie można wybrudzić" to w praktyce automatyczne powody do narzekania w trakcie sesji. Można też odpuścić ulubione koszulki z superbohaterami z kreskówek i zdecydować się po prostu na coś ładnego, względnie eleganckiego, ale nie sztywnego i ograniczającego ruchy. Stroje dobierzcie też odpowiednio kolorystycznie do siebie i tu odsyłam już do rozmaitych inspiracji, które znajdziecie w serwisach pinterest czy instagram.

Po czwarte, szczególnie jeśli dzieci są małe, przygotujcie przed sesją torbę z zabawkami i gadżetami, które pomogą nam w momentach kryzysowych, ale też ułatwią przekonanie najmłodszych do kolejnego etapu sesji zdjęciowej. Może to być ulubione autko czy lalka, piłka, klocki czy książka, którą dziecko lubi czytać. To może być rowerek bo akurat maluch ma na niego 'fazę', to może być zestaw małego perkusisty jeśli akurat to jest ten element, bez którego Wasze dziecko nie może się obejść. Pamiętajcie tylko, by w zbieraniu gadżetów i zabawek nie zapomnieć o mobilności - w trakcie sesji będziemy spacerować i się przemieszczać, więc zabierzcie tylko niezbędne i kluczowe rzeczy.

being a dad

Po piąte, postawcie na dobrą zabawę. Dobry fotograf rodzinny wie jak rozładować atmosferę, zagadać do dzieciaków o bohaterów popularnych kreskówek i nie irytuje go to, że dzieci chwilowo nie współpracują. Rodzice też muszą stanąć na wysokości zadania, nie krzyczeć i nie złościć się na tymczasowe kaprysy swoich pociech. Obudźcie się rano z założeniem, że sesja rodzinna ma być dobrą zabawą dla całej rodziny i tego się trzymajcie. Dzięki temu uśmiechy będą Wam towarzyszyć do końca, a fotograf będzie mieć mnóstwo okazji do złapania ulotnych momentów i zatrzyma dla Was czas na fotografiach!

Autorem gościnnego artykułu oraz zdjęć jest fotograf Dariusz Czepiel.

Potrzebujemy twojej pomocy!
Wzywamy wykwalifikowanych pracowników opieki nad dziećmi do zarejestrowania się i aktualizacji ich aktualnej dostępności na platformie Babysits. Czytaj więcej
Razem chcemy pomóc tym, którzy pomagają i mogą potrzebować w tym czasie wykwalifikowanych opiekunów do dzieci. Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci i wszyscy inni, którzy wspierają tę społeczność.
Zawsze stosuj się do przepisów wydanych przez władze lokalne w oparciu o aktualną sytuację w Twojej okolicy.