Zabawy na zewnątrz

Zabawy na zewnątrz

Autor: Babysits, 4 min czytania

Czy na zewnątrz jest ładna pogoda? Dlaczego więc nie pobawisz się z dziećmi na świeżym powietrzu? Dzieci nudzą się jeśli siedzą cały dzień w domu, a ładna pogoda to świetna okazja, aby pobawiły się na świeżym powietrzu. Duża otwarta przestrzeń pozwala dzieciom biegać i angażować się w bardziej aktywne zajęcia, które zapewnią im radość, zdrowie i najważniejsze - rozrywkę! Dzieci spalają na zewnątrz dużo energii, co z pewnością jest dużym plusem dla Ciebie! Maluchy potrafią godzinami bawić się na świeżym powietrzu i niepotrzebne im są nawet zabawki. Z pewnością ucieszą się kiedy dołączysz do nich i zagracie razem w gry. Poniżej znajdziesz wskazówki i pomysły na zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu.

Zabawa w ‘głupiego Jasia’

‘Głupi Jaś’ to zabawna gra z piłką dla kilkoro dzieci (potrzebujesz przynajmniej 3 graczy). Być może zastanawiasz się ‘jak się gra w głupiego Jasia’, ale zasady są naprawdę proste! Do gry potrzebujemy jedną piłkę. Jeden z graczy musi zostać ‘Jasiem’. Reszta graczy staje w kółko dookoła ‘Jasia’. Celem gry jest podawanie sobie piłki, aby ‘Jaś’ jej nie złapał. Po prostu inni gracze rzucają do siebie piłkę, a ‘Jaś’ musi ją przechwycić kiedy jest w powietrzu. Jeśli ‘Jasiowi’ się uda, gracz który rzucił piłkę staje na środku i jest nowym ‘Jasiem’.

Wszystko, czego potrzebujesz to:

  • Piłka

Gra w klasy

Gra w klasy to fajna gra na świeżym powietrzu, w którą można grać na podjeździe lub chodniku. Będziesz potrzebować kolorowej kredy chodnikowej, aby dzieci mogły narysować “planszę”, która powinna składać się z 10 ponumerowanych kwadratów. Ostatni kwadrat to zazwyczaj “baza”. Kiedy plansza jest już gotowa, rzuć mały kamyk na jeden z kwadratów. Celem gry jest skakanie na jednej nodze, zmieniając nogi pomiędzy kwadratami. Gracz musi dojść do końca planszy i z powrotem, aby zabrać swój kamień. Gracz musi skakać tylko po kwadratach. Jeśli dotknie linii lub się zachwieje i straci równowagę, jego kolej dobiega końca. Jeśli graczowi uda się pomyślnie zakończyć swoją kolej, następnym razem ponownie rzuca kamień na nowy kwadrat, skacze po planszy i zabiera swój kamień.
Wygrywa gracz, który jako pierwszy odzyska kamień z każdego kwadratu. Jeśli przegrasz swoją kolej, możesz rozpocząć nową turę od momentu, w którym ją przerwałeś. Dzieci mogą przy tej zabawie rozwijać swoją kreatywność rysując planszę różnymi kolorami, nadawać jej różne kształty lub dekorować kwadraty obrazkami!

Co potrzebujesz:

  • Kredę

  • Mały kamień lub worek fasoli


Skakanka

Możesz zagrać w skakankę z wieloma graczami, gdzie dwóch graczy kręci końcami skakanki (w tym samym kierunku!), a trzeci gracz przeskakuje przez skakankę. Dzieci mogą się w to bawić również same. Jeśli jest więcej niż czterech graczy, każdy gracz może skakać po kolei do momentu aż nie zahaczy o skakankę. Skakanie to świetne ćwiczenie i pomoże dzieciom pozbyć się nadmiaru energii.

Co potrzebujesz:

  • Skakankę

Piłka nożna z butelkami

Piłka nożna z butelkami wymaga przynajmniej trzech graczy i pola do gry. Każdy gracz napełnia plastikową butelkę wodą (bez zakręcania) i stawia ją w dowolnym miejscu na polu. Gracze zbierają się na środku pola i formują kółko dookoła piłki - każdy gracz musi być przynajmniej 10 kroków od piłki. Kiedy gracze usłyszą sygnał rozpoczęcia gry, uczestnicy powinni ścigać się, aby zdobyć piłkę. Gracz w posiadaniu piłki próbuje przewrócić butelki innych graczy. Gracze, których butelki zostały przewrócone mogą je podnieść tylko jeśli są w posiadaniu piłki. Wygrywa gracz, który pod koniec gry ma najwięcej wody w swojej butelce. Ustaw minutnik na dziesięć minut. Gra dobiega końca kiedy włączy się minutnik. Wtedy jest czas na sprawdzenie ilości wody w butelkach!

Co potrzebujesz:

  • Jedną butelkę na osobę
  • Wodę
  • Piłkę

Oprócz tych sugestii, istnieje wiele różnych zajęć dla dzieci na świeżym powietrzu. Pamiętaj, aby latem chronić dzieci od słońca, zakładać im czapki i dawać dużo wody do picia!