Pomoc z zadaniem domowym i zdalna nauka

Pomoc z zadaniem domowym i zdalna nauka

Autor: Babysits, 5 min czytania

Babysits przeprowadziło ankietę wśród rodziców z 10 różnych krajów, aby dowiedzieć się, jaką mają opinię na temat zadań domowych i uczenia się na odległość, gdy szkoły były zamknięte z powodu COVID-19.

Rodzice, którzy nagle musieli pracować w domu, zamykanie szkół, prace domowe online, nauczyciele, którzy martwią się luką w nauce dzieci… 2020 rok to rok pełen zmian. W wyniku zamknięcia szkół wielu rodziców musiało pomagać swoim dzieciom w odrabianiu prac domowych online lub innymi formami nauczania na odległość, które szkoły mogły zorganizować, równoważąc pracę w domu.

Tak więc Babysits przeprowadziło ankietę wśród rodziców z 10 różnych krajów, aby zrozumieć, jak przeżywali te czasy. W ramach badania zapytano rodziców, jak doświadczyli pomaganie dzieciom w odrabianiu prac domowych i uczeniu się na odległość, jak przebiegała praca domowa oraz czy martwili się, że ich dzieci mają lukę w nauce.

Infographic homework help during distance learning

Rodzice nie są w pełni zadowoleni z organizacji nauczania na odległość w szkołach

Wiele szkół nie doceniało lub nie było przygotowanych na sytuację, w której znienacka musiałyby zapewnić lekcje online i nauczanie na odległość. Nagłe zamknięcie szkół zmusiło ich pracowników do spełnienia nowych przepisów i wysłania dzieciom pracy domowej na odległość. Tylko 35% ankietowanych rodziców uważało, że szkoły dobrze sobie radziły.

Pozostałe 65 procent miało mniej pozytywne opinie. Nie byli przesadnie negatywni, jednak rodzice uważali, że zarządzanie w szkołach mogło być lepsze. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że co najmniej 87% dzieci potrzebowało pomocy w odrabianiu lekcji online i przeważnie rodzice musieli pomagać im w tym codziennie. Niestety, pomoc w odrabianiu prac domowych nie zawsze wychodziła rodzicom.

Rodzicom trudno było pomóc swoim dzieciom w odrabianiu lekcji

70 procent rodziców odpowiedziało, że ma trudności z pomaganiem dzieciom w odrabianiu prac domowych. Działo się tak często, ponieważ oni sami musieli pracować z domu, nie mieli zbyt wiele czasu, aby pomóc swoim dzieciom w odrabianiu prac domowych, a czasami nie mieli cierpliwości lub wiedzy wymaganej do pomocy. Środowisko również odgrywało ważną rolę . Wielu rodziców odpowiedziało, że nie mogą skoncentrować się na pomaganiu w odrabianiu prac domowych, ponieważ na przykład po domu biegają inne dzieci.

Odrabianie lekcji było gorsze u 40% dzieci

Mimo że 72% dzieci otrzymuje prace domowe online i lekcje ze szkoły, 40% wskazało, że odrabianie zadań domowych poszło gorzej niż przed zamknięciem szkół. Odrabianie zadań domowych wydaje się trudniejsze, gdy nie masz już lekcji osobistych i kiedy trudniej jest zadać nauczycielowi pytania dotyczące danego tematu.

Ogólnie nauczyciele mówili o swoich obawach dotyczących potencjalnych luk w nauce, ponieważ lekcje chwilowo nie odbywały się osobiście. Jednak rodzice również obawiali się, że ich dzieci mogą pozostawać w tyle. Średnio rodzice wskazywali, że ich strach przed opóźnieniem ich dzieci wynosił 4 w skali od 1 do 10. To jednak oznaczało niewielkie zaniepokojenie. Na szczęście nie okazali oni jeszcze żadnych poważnych zmartwień ani strachu.

Rodzice są otwarci na różne sposoby radzenia sobie z tym następnym razem

Nauka na odległość Pomimo tego, że sprawy nie poszły gładko i rodzice potrzebowali pomocy, 86% ankietowanych rodziców stwierdziło, że nie myśleli o znalezieniu korepetytora lub pomocnika w odrabianiu lekcji dla swoich dzieci. Taki korepetytor mógł mieć naprawdę pozytywny wpływ, pomagając im w tym ciężkim okresie. Patrząc wstecz, 55% rodziców twierdzi, że są otwarci na zajęcie się tym w przyszłości w inny sposób i byliby otwarci na szukanie korepetytora lub pomocnika w odrabianiu prac domowych.

(Online) Pomoc z zadaniem domowym za pośrednictwem Babysits

“Kiedy Babysits usłyszało, że szkoły zostaną zamknięte, wezwaliśmy wszystkie nasze opiekunki do pomocy potrzebującym rodzicom. Babysits wprowadziło nową funkcję, dzięki której opiekunki mogą wskazać, że są dostępne, aby pomagać dzieciom w odrabianiu prac domowych, obok ich zwykłej opieki nad dziećmi ”. - Peter van Soldt, założyciel Babysits

Od 13 lipca 2020 r. ponad 179 000 opiekunów wskazało, że z chęcią pomogą w odrabianiu lekcji. Ze względu na zainteresowanie i wsparcie, Babysits postanowiło poświęcić kilka artykułów i zasobów, aby pomóc opiekunkom w odrabianiu lekcji i edukacji dzieci w zabawny i interesujący sposób. Oprócz wskazówek na temat najlepszych sposobów pomocy dzieciom w odrabianiu lekcji, istnieje wiele artykułów na tematy edukacyjne, takie jak języki, matematyka, astronomia, chemia, recykling i inne. Dzięki temu Babysits stara się udzielić opiekunkom wskazówek, w jaki sposób mogą one być świetną pomocą edukacyjną dla dzieci.


Nowa funkcja pomocy w odrabianiu lekcji daje opiekunkom nowy sposób wspierania rodzin i może pomóc odciążyć wielu rodziców. Opiekunki i rodzice mogą kontaktować się ze sobą za pośrednictwem platformy i decydować między sobą, czy chcą wykonać pomoc domową osobiście lub online, biorąc pod uwagę wytyczne władz lokalnych dotyczące koronawirusa.