Jak wybrać rodzinnego psa

Jak wybrać rodzinnego psa

Autor: Babysits, 4 min czytania

Psy są zdecydowanie najpopularniejszym typem zwierząt domowych! Czy zastanawiasz się nad powiększeniem rodziny o przyjaciela z czterema łapami? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę, szukając psa rodzinnego i które psy są najlepszymi psami rodzinnymi!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze psa rodzinnego?

Jak wybrać najlepszego psa rodzinnego

Jeśli masz rodzinę i jesteś zainteresowany adopcją psa, bardzo ważne jest, aby przemyśleć jaki typ lub rasa psa będzie dla ciebie i twojej rodziny najlepsza. To pomoże Ci zdecydować, czy chcesz dużego psa, czy takiego, który uwielbia długie spacery i tak dalej.

To, co jest naprawdę najważniejsze, gdy myślisz o psie rodzinnym, to to, czy pies będzie dogadywać się z dziećmi. Oczywiście chcesz, aby między dzieckiem (dziećmi) a psem była dobra więź! Ważnymi cechami, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze psa, są jego pochodzenie, poziom energii, wiek i osobowość.

Pochodzenie psa

co wziąć pod uwagę adoptując psa ze schroniska

Jeśli adoptujesz psa ze schroniska, pamiętaj, aby zwrócić szczególną uwagę na to, skąd pochodzi pies. Jeśli pies był maltretowany lub pochodził z hodowli szczeniąt, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies może być niespokojny lub obawiać się dzieci, a w niektórych przypadkach może być nawet agresywny.

Jeśli pies ma złe doświadczenia z przeszłości, mogą one spowodować, że stanie się on bardzo nieprzewidywalny lub niespokojny. Dlatego zawsze pytaj, skąd pochodzi pies, aby dowiedzieć się więcej o jego pochodzeniu.

Jaki jest poziom energii psa?

Wolisz psa z dużą czy małą ilością energii?

Zanim wybierzesz psa, zastanów się, czy chciałbyś wybierać się z nim na długie spacery, dużo bawić się z psem, czy wolisz mieć bardziej zrelaksowanego psa, który będzie siedział u Ciebie na kolanach. Nie każdy pies lub rasa ma taką samą ilość energii.

Kolejną rzeczą do rozważenia w odniesieniu do poziomu energii psa jest środowisko, w którym mieszkasz. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, bardziej odpowiednie może być wybranie spokojniejszego lub mniej energicznego psa niż takiego, który ma mnóstwo energii. Psy z dużą ilością energii na ogół lubią mieć więcej miejsca, na przykład, jeśli mogą biegać i bawić się na podwórku, gdy rodzina jest zajęta.

Jaki jest wiek psa?

Jaki jest wiek psa?

Jeśli adoptujesz szczeniaka, musisz bardzo uważać na dzieci. Należy się upewnić, że dzieci przypadkowo nie skrzywdzą lub nie przestraszą szczeniaka i nie sprawią, że będzie się denerwował. Ale powinieneś również być świadomy, jeśli zdecydujesz się adoptować i przyprowadzić do domu starszego psa.

Gdy psy dorastają, na ogół nie radzą sobie z szybkimi ruchami. W przypadku małych dzieci, które mogą być bardzo aktywne, może to nie być najlepsza sytuacja.

Jak duży jest pies?

Wolisz małe czy duże psy?

Rozmiar psa może być naprawdę ważnym czynnikiem. Na przykład czy chcesz, aby Twoje dzieci mogły wychodzić z psem? Jeśli tak to mniejszy pies jest trochę poręczniejszy. W ten sposób unikniesz ciągnięcia dziecka przez psa, gdy np. natkną się na innego psa podczas spaceru.

Jaka jest osobowość psa?

Jaka jest osobowość psa?

Każdy pies ma inną osobowość. Dlatego naprawdę upewnij się, że wiesz, jaki typ osobowości ma pies i jakie zachowania mogą wykazywać różne rasy.

Następujące rasy psów są znane ze swojego przyjaznego charakteru dla dzieci:

 • Mops
 • Szpic
 • Cairn terrier
 • Maltański
 • Samoyed
 • Beagle
 • Pudel
 • Angielski Cockerspaniël
 • Labradoodle
 • Bulldog Angielski
 • Bokser
 • Seter irlandzki
 • Nowofundland
 • Berneński pies pasterski
 • Labrador retriever
 • Golden retriever

Zastanawiasz się która rasa psa jest najlepsza dla Twojej rodziny? Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy specjalny quiz! Pamiętaj jednak, że każdy pies, bez względu na rasę, potrzebuje dobrego szkolenia, aby można było mu ufać z dziećmi. Który pies najlepiej pasuje do Twojej rodziny? Powiadom nas!


Jeśli chcesz dodać psa do swojej rodziny, z pewnością jest wystarczająco dużo opcji! Pamiętaj jednak, że każdy pies, bez względu na rasę, potrzebuje dobrego szkolenia, aby można było mu ufać z dziećmi. Który pies najlepiej pasuje do Twojej rodziny?